W ostatnim czasie robiłam taki o to tort na 50 lecie małżeństwa, dla bliskich członków mojej rodziny. To było duże wyzwanie , ponieważ był duży i okazja bardzo poważna, więc trzeba było wykonać go z dużą starannością. A aura nie sprzyja, było bardzo ciepło tego dnia. Polecam krem do tynkowania tortu na bazie masła i mleczka skondensowanego. Jest fantastyczny do tynkowania tortu i jego zdobienia.
Zastyga dość szybko i wysoka temperatura mu nie przeszkadza. Warunek jeden , masło bardzo dobrej jakości min 82 % tłuszczu. W roli głównej dekoracja ze świeżych kwiatów. Uwielbiam tego rodzaju dekoracje tortu. Niezwykle elegancko taki tort wygląda.
Składniki
- 16 jajek
- 3 i 3/4 szkl. przesianej mąki pszennej
- 2 szklanki cukru
- 3 łyżki kakao przesianego z mąką
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 16 łyżek oleju
Krem budyniowy do przełożenia
- 1 l mleka
- 2 duże budynie śmietankowe
- 1/2 szklanki cukru
- 2 czekolady gorzkie rozpuszczone
- 1 łyżka rumu
- 300 g masła 82 % tłuszczu
Krem do tynkowania i dekoracji
- 600 g masła 82 %
- puszka mleczka skondensowanego słodzonego
- biały barwnik spożywczy do ciast i tortów
Poncz
- słodka herbata ok 300 ml
- 2 łyżki rumu
- sok z 1 cytryny
Dodatkowo
- 10 różyczek , 2-3 goździki, eustoma, biała kaszka, kilka zielonych gałązek
- litery z masy cukrowej
- złota farbka cukiernicza
- złote koraliki
- podstawka pod tort
- dżem porzeczkowy
- blaszka 25/40
- drylowane wiśnie ok 300 g
Na początek należy ugotować sobie budyń i wystudzić. 3/4 l mleka zagotować, w reszcie rozrobić proszek , wlać na gotujący się budyń , cały czas mieszać, aż zgęstnieje. Zestawić , wystudzić.
Piekarnik rozgrzać na 160 stopni, blaszkę wysmarować wodą lub olejem, dokładnie wyłożyć papierem do pieczenia.
Białka oddzielić , dokładnie ubić na sztywno. Dalej ubijać i porcjami dosypywać cukier, następnie wlać żółtka i chwilę miksować , tylko do połączenia składników. Następnie zmniejszyć obroty i po łyżce wlewać olej. Na koniec dodać mąkę wymieszaną z kakao i proszkiem do pieczenia. Wsypywać partiami i mieszać łyżką , nie mikserem. Wylać do formy i piec do zrumienienia w 160 stopni. Wyjąć wystudzić. Narysować na kartce formę serca lub wydrukować z internetu. Wyciąć dwa serca z ciasta. Przekroić na 3 blaty.
Masło do kremu zmiksować z cukrem na puch. W międzyczasie rozdrobnić czekoladę i rozpuścić w kąpieli wodnej. Lekko przestudzić. Do masła dodawać na przemian budyń, czekoladę i rum. Zmiksować na jednolitą masę. Wstawić na ok 30 minut do lodówki , do momentu aż nie co zacznie tężeć.
Herbatę zaparzyć, posłodzić, dodać rum i cytrynę.
Pierwsze serce ułożyć na tacy, na nim położyć formę z papieru na mniej więcej jego połowie. Wyciąć taki kawałek z biszkoptu aby forma weszła w ten biszkopt na spodzie w jego połowie. W to miejsce włożyć drugi biszkopt, serce. Zdjąć blaty biszkoptów, zostawić po jednej sztuce. Tak układamy blaty jak tort ma leżeć na tacy. Nasączmy dolne blaty, nakładamy cienką warstwę dżemu i na to warstwę kremu. Teraz drugie blaty kładziemy na pierwszych, nasączamy smarujemy kremem, układamy wiśnie( można je potrzymać kilka godz w alkoholu). Kładziemy ostatnie blaty, dociskamy. Wygładzamy dookoła jeżeli są resztki kremu. Wstawiamy do lodówki na min kilka godzin.
Przygotowujemy krem do tynkowania i dekoracji. Ubijamy masło na puch. Na koniec wlewamy mleczko i trochę białego barwnika spożywczego(można kupić w internecie), miksujemy. Krem gotowy do użycia. Wyjmujemy tort i dokładnie go smarujemy kremem. Najlepiej jak potrafimy wygładzamy. Wstawiamy do lodówki na 30 minut. Krem do dekoracji też w lodówce ale pilnujmy aby zbytnio nie stwardniał.
Przygotowujemy końcówki do dekoracji tortu. Może być mała rozetka, do robienia falbanek i taka do pisania, z małym otworem. Dookoła i dół zdobimy ozdobnym szlaczkiem , rozetki lub falbanka itp. Końcówką do napisów na pierwszym sercu na wierzchu robimy zawijaski. Zawijaski również na bokach obydwu serc. Zdobimy koralikami. Literki wcześniej przygotowane z masy, malujemy złotą farbką. Obcinamy łodygi kwiatów na ok 10 cm. Główki róż trzeba zamoczyć w zimnej wodzie na około 10 h przed dekoracją. Najlepiej na noc, będą dłużej świeże. Układamy kwiaty na jednym z boków drugiego serca. Następnie robimy napis i wkładamy świeczkę. Tort schładzamy kilka godzin przed podaniem. Gotowe.
To był wpis dla wytrwałych, jeżeli to czytasz to dziękuję za cierpliwość:))
Samcznego:)