W sklepach mamy wiele różnych mąk, raczej nie korzystamy z nich wszystkich. Na mąkach są opisy do czego dana mąka, służy co ułatwia kupno tej właściwej. Najczęściej mamy sprawdzone dwie, trzy mąki i z nich korzystamy. Przedstawię kilka porad czym kierować się przy jej wyborze w sklepie.
- Mąka pszenna typ 450-tortowa To najlżejsza mąka, która jednocześnie zawiera też najmniej składników mineralnych. Idealnie pasuje do ciast biszkoptowych, babek, a także (jak sama nazwa wskazuje) do tortów. Wiele osób rekomenduje ją również do smażenia naleśników.
- Mąka pszenna typu 500,krupczatka,wrocławska,poznańska Na sklepowych półkach znajdziesz aż trzy mąki oznaczone jako typ 500. Oznacza to, że mają nieco więcej składników mineralnych, niż mąka pszenna typu 450. Krupczatka najlepiej pasuje do kruchych ciast oraz makaronów. Mąka wrocławska jest niezastąpiona do omletów i ciast francuskich, a z mąki poznańskiej możesz przyrządzić pizzę lub kluski (raczej nie nadaje się do wypieku ciast).
- Mąka typu 550 – luksusowa Uznawana za najbardziej uniwersalną, można z niej przyrządzić większość potraw. Ponieważ jest nieco ciężka, najlepiej pasuje do ciast drożdżowych, faworków, pączków, a także do zagęszczenia sosów i zup. Lepiej nie przygotowywać z niej ciast biszkoptowych – będą wtedy zbyt ciężkie.
- Mąka pszenna typu 750-chlebowa Ta mąka jest grubiej zmielona, dlatego jak sama nazwa wskazuje, najlepiej nadaje się do wypieku chlebów oraz bułeczek. Nie przygotowuj z niej żadnych ciast – ten typ nie pasuje do tego rodzaju wypieków.
- Mąka pszenna typu 1850-graham Do wypieku chleba oraz bułeczek, zbyt ciężka do innych potraw. Zdrowa, zawiera dużo substancji mineralnych. Możesz spróbować przyrządzić z niej… naleśniki.
- Mąka pszenna typu 2000-razowa Idealna nie tylko do wypieku domowego pieczywa, lecz także do pizzy lub makaronu razowego, które dzięki temu będą zdrowsze, niż te tradycyjne. Mąka razowa ma w sobie dużą ilość składników mineralnych, jest najciemniejsza i ciężka. Zawiera dużo błonnika.
- Mąki żytnie żytnie mąki są często używane do wypiekania domowego chleba. To również składnik zakwasu na żurek. Mąką żytnia ma szarawy kolor, zawiera otręby. Również mąki żytnie dzielimy na różne typy, od najlżejszych do najcięższych – 580, 650, 800, 950, 1400, 1850, a także 2000.
- Mąka kukurydziana Nie zawiera glutenu, a stosować ją można podobnie jak mąkę pszenną. Nie można z niej upiec chleba, ale przyrządza się z niej tortillę. Dzięki mące kukurydzianej wypieki mają żółtawy odcień. Używa się jej często do produkcji żywności dla niemowląt, a także przekąsek dietetycznych. Może być spożywana przez osoby, które chorują na celiakię.
- Mąka ryżowa
- Mąka ryżowa jest powszechnie wykorzystywana w kuchni azjatyckiej. To z niej powstaje papier ryżowy, makaron ryżowy, lekkie pieczywo.
- Z mąki z ziaren nieoczyszczonych – delikatnie słodkiej – powstaje wiele azjatyckich ciast i deserów.
- Ponieważ maka ryżowa nie zawiera glutenu, nie jest tak kleista jak inne mąki. Zwłaszcza po upieczeniu ciasta mogą być zbyt kruche, piaskowe, a nawet rozsypywać się.By temu zapobiec, można na przykład zwiększyć liczbę jajek dodawanych do danego ciasta, dodać do niego banana a także więcej tłuszczu.UWAGA! Jeśli mąkę pszenną zamieniamy w przepisie na mąkę ryżową, ryżowej zawsze używamy mniej niż pszennej – ok. 3/4 porcji.Ciasta, ciasteczka, tarty, placki, muffiny, a nawet chleb z mąki ryżowej są lżejsze niż z mąki pszennej. Delikatniejsza jest również przygotowana z niej kruszonka.
- Mąka orkiszowa Mąka orkiszowa ma podobną strukturę do zwykłej pszennej, dlatego świetnie sprawdza się jako jej zdrowsza alternatywa. Można ją więc stosować do naleśników, ciast, pierogów, makaronów (np. typ 650 czy 750) a cięższe typy 1850 czy 2000 np. do wypieku chleba. Możecie ją kupić oczywiście w sklepach ze zdrową żywnością, ale i w marketach – teraz jest dużo bardziej popularna niż kilka, kilkanaście lat temu, więc nie powinno być problemu.
- Mąka ziemniaczana Mąka ziemniaczana wymieszana z lekko podgrzaną wodą tworzy kleistą, opalizującą lekko przezroczystą zawiesinę, która doskonale sprawdza się jako zagęstnik sosów, dań ziemniaczanych (np. klusek śląskich, placków ziemniaczanych) oraz zup. Mąka ziemniaczana ze względu na swój bardzo neutralny smak może być dodawana do wielu potraw, jest szczególnie ceniona przy wypieku ciast i różnego rodzaju pieczywa ponieważ opóźnia ich czerstwienie.
Dodatkowe zastosowanie
- doskonale sprawdza się jako puder lub zasypka, szczególnie w przypadku osób z alergiami, problemami skórnymi oraz wrażliwej skóry dzieci i niemowląt. Użycie jej w ten sposób łagodzi podrażnienia, mąka doskonale pochłania wilgoć oraz w naturalny sposób matuje tłustą cerę.
- Dodanie do skrobi ziemniaczanej odrobiny cynamonu da nam puder o lekkim beżowym odcieniu, który dodatkowo będzie miał działanie antybakteryjne.
- Można jej również używać jako suchego szamponu do włosów, aby na kilka godzin odświeżyć fryzurę przed myciem.
- Skrobia ziemniaczana dosypana do szamponu do włosów działa wygładzająco i ułatwia rozczesywanie.
- Zmieszanie szczypty mąki ziemniaczanej z lakierem do paznokci sprawi, że będzie on lepiej krył oraz miał modny matowy, lekko stonowany odcień.
- Użycie mąki ziemniaczanej jako pudru na nieumalowane rzęsy sprawi, że po wytuszowaniu będą znacznie grubsze.