Makaroniki wywodzą się z Włoch i Francji. Już w XIII w wypiekano makaroniki, głównie w regionach gdzie uprawiano migdały. Wypiekało się je z mielonych migdałów z dodatkiem miodu i białek. Wspaniałe ciasteczka, szczerze polecam. Czy wymagają wprawy? Raczej cierpliwości są trochę chimeryczne, jak beza ale warto uzbroić się w cierpliwość, odszukać swój własny przepis i upiec. Przepisów jest bardzo dużo. Długo szukałam najprostszego z możliwych i jest. Postępujcie zgodnie z instrukcją i będziecie mieć swoje makaroniki. Zabarwiłam naturalnymi barwnikami, które udało mi się kupić we Francji, na wyjeździe. Można takie barwniki samemu skomponować, podam we wpisie kilka przykładów:) Zapraszam do przepisu.
Składniki
- 125 g mąki migdałowej
- 125 g drobnego cukru
- 125 g cukru pudru
- 90 g białek (3 -4 szt)
- barwniki: czerwony, niebieski, fioletowy, żółty, morela
Krem
- 250 g mascarpone
- 50 g białej czekolady
- barwniki te same jak do ciastek
Białka o temp pokojowej ubić na sztywno. Powoli dosypywać drobny cukier(na 3-4 razy) i dalej ubijać. Ubijamy, aż piana będzie sztywna i błyszcząca. Mąkę z cukrem pudrem przesiać do miski, dodać pianę z białek. Mieszać do momentu połączenia składników. Podzielić na 6 części lub według własnych potrzeb i dodać barwniki, delikatnie i dokładnie wymieszać łyżką. Intensywność koloru zależy od ilości dodanego barwnika. Na papierze narysować koła wielkości małego kieliszka. Szprycą, lub rogiem obciętym w torebce strunowej, wyciskać płaskie makaroniki. Piec w 150 stopni 25-30 minut. Pukamy w makaronik paznokciem i jest twardy tzn odpowiednio wysuszony. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Dopiero po wystudzeniu zdejmujemy z papieru do pojemniczka.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, lekko przestudzić. Dodać serek do miksera, wlać czekoladę i razem zmiksować. Wstawić na chwilę do lodówki, nieco zgęstnieje. Nakładać łyżeczką porcję kremu na makaronik i docisnąć drugim. Gotowe:)
Smacznego:)
Naturalne sposoby barwienia
- żółty- odrobinę kurkumy do kremu
- różowy- sok z malin, miksujemy, wyciskamy sok
- zielony- sok ze szpinaku, miksujemy szpinak wyciskamy sok przez gazę
- fiolet-jagody, jeżyny, miksujemy owoce , wyciskamy sok przez gazę
- czerwony- sok z buraka, ścieramy buraka wyciskamy sok
- pomarańczowy- ścieramy skórkę z pomarańczy, dodajemy trochę cukru pudru, gotujemy
- lekko zielony- do kremu można dodać trochę awokado, zmiksować
- czarny-węgiel apteczny, mocna esencja z herbaty, kawy
- Pomarańczowy + czerwony = morelowy
- Czerwony + żółty = intensywny pomarańcz
- Czerwony + niebieski = fioletowy