Chlebek bardzo pyszny, im starszy tym lepszy. Trzeba pieczenie zaplanować conajmniej na 3 dni przed, ze względu na zakwas. Zakwas możemy przechowywać w lodówce dłużej, więc można zrobić więcej aby następnym razem było szybciej.
Chlebek najlepiej przechowywać w papierowej torebce lub lnianym woreczku. Z każdym dniem nabiera mocy i będzie coraz lepszy. Doskonale smakuje ze świeżym masełkiem lub smalcem:) Polecam.
Składniki
Zakwas żytni/pszenny
- 300 g mąki żytniej/pszennej typ 750
- 300 ml wody
Pierwszego dnia mieszamy 100 ml wody i 100 g mąki. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 24 h. Drugiego dnia dodać kolejne 100 g mąki i 100 ml wody, wymieszać i ponownie odstawić na całą dobę. Trzeciego dnia dodajemy pozostałe 100 g mąki i 100 ml wody, odstawiamy na 24 h. Po tym czasie zakwas jest gotowy do użycia.
Nadmiar zakwasu można przechowywać w lodówce do 2 tygodni. W celu użycia wyjmujemy z lodówki, odstawiamy na 3h w ciepłym miejscu. Następnie dokarmiamy zakwas , dodając 100 g mąki i 100 ml wody. Jest gotowy do użycia.
Chleb
- 250 g zakwasu
- 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej chlebowej
- 3/4 szklanki mąki żytniej
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka suszonych drożdży
- 1 szklanka pokrojonych orzechów włoskich i laskowych
- 2-3 łyżki siemię lniane + 1 łyżka do posypania
- 3/4 szklanki ciepłej wody
- 1 białko
Do miski wsypać mąki, sól, suszone drożdże oraz zakwas. Cały czas mieszając dodawać powoli ciepłą wodę. Pod koniec dodać orzechy i siemię. Ciasto wyrabiać tak długo, aż stanie się elastyczne i gładkie. Miskę nakryć i odstawić na 2 h.
Po tym czasie wyjąć na stolnicę, ponownie zagnieść, Uformować podłużny bochenek, przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia i odstawić na 30 minut. Przed pieczeniem posmarować białkiem i posypać siemieniem lnianym. Piec do zrumienienia w tem 190 stopni.
Wyjąc po upieczeniu na kratkę, do całkowitego wystudzenia. Podawać ze świeżym masełkiem, mniam:)